Aktuálne spravodajstvo - Mesto Martin

Kultúra

Hviezdna Diana Damrau v Opere SND

BRATISLAVA 31. júla (WBN/PR) - Na predstavení Belliniho opery Puritáni 11. decembra 2014 čaká návštevníkom mimoriadny umelecký zážitok. Vďaka výborným medzinárodným aj priateľským kontaktom hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Opery SND Friedricha Haidera stvárni jednu z hlavných postáv Elvíru hviezdna sopranistka Diana Damrau. Hudobní znalci a nadšení obdivovatelia oceňujú jej umenie, ktorým vie vyšperkovať svoje koloratúry, dokonalú techniku, veľký zmysel pre drámu a skutočné emócie, ktoré z javiska odovzdáva svojim divákom. Diana Damrau je osobnosťou, ktorá vyžaruje z pódia vzácnu energiu a noblesu. Je známa štýlovým stvárnením úloh v operách Mozarta a Richarda Straussa, ale aj Vivaldiho, Beethovena, Rossiniho, Donizettiho, Verdiho, Wagnera a mnohých ďalších. Interpretuje tiež piesne Richarda Straussa, Brahmsa, Mendelssohna, Schumanna, Chopina, Liszta, Mahlera, Berga... Diana Damrau debutovala v Covent Garden v roku 2003 ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute. Nasledujúci rok to už bola La Scala pod taktovkou Riccarda Mutiho, v roku 2005 Metropolitná opera v New Yorku. K týmto scénam, na ktorých pravidelne hosťuje, pribudli Viedenská a Bavorská štátna opera a ďalšie, rovnako ako najprestížnejšie koncertné sály ako Carnegie Hall, či viedenský Musikverein. Umelkyňa nahráva pre EMI, Virgin Classics, DG, Opus Arte a ďalšie významné gramofónové spoločnosti. Na každom zo stretnutí Diana Damrau očarí a získa si publikum svojím umením, šarmom a nesmiernou komunikatívnosťou. Diváci v Carnegie Hall si určite radi spomínajú na moment, keď v bezprostrednej atmosfére umelkyňa súzvučala s orchestrom ako dirigent, a tak jej slávny Zubin Mehta prepožičal na chvíľu taktovku. Takto sa stala prvou a zrejme zatiaľ jedinou "dirigentkou" Viedenských filharmonikov. Ukážku si s potešením môžete vypočuť na you tube. Určite však bude nesmierne inšpirujúce osobné stretnutie s touto charizmatickou umelkyňou 11. decembra 2014 v historickej budove SND na predstavení Belliniho opery Puritáni. Vstupenky sa v predaji rýchlo míňajú. Sú k dispozícii online na www.snd.sk, v pokladnici v novej budove SND od 11. augusta a v historickej budove SND od 18. augusta 2014.

logo Hviezdna Diana Damrau v Opere SND

Foo Fighters dokončili nový album, mixovali bez pauzy

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Americká kapela Foo Fighters dokončila práce na ôsmej štúdiovke, ktorej názov zatiaľ nie je známy. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter to prezradil producent Butch Vig. "Oficiálne sme dokončili nový album Foo Fighters. Dvadsaťtri dní mixovania bez pauzy. Je to epické," napísal Vig. Kapela nahrávala novinku v ôsmich štátoch USA, pričom do predaja by sa mala dostať v novembri, mesiac po premiére osemdielneho dokumentárneho seriálu Sonic Highways o jej vzniku. Seriál z produkcie HBO režíroval frontman Foo Fighters Dave Grohl. Video: Foo Fighters - The Pretender Multiinštrumentalista Dave Grohl založil Foo Fighters v roku 1994 po tom, čo zomrel Kurt Cobain - frontman legendárnej Nirvany, kde Grohl pôsobil ako bubeník. Vo formácii okrem Grohla pôsobia aj Nate Mendel (basgitara), Pat Smear (gitara), Taylor Hawkins (bicie) a Chris Shiflett (gitara). Skupina má zatiaľ na konte sedem štúdiových albumov - Foo Fighters (1995), The Colour And The Shape (1997), There Is Nothing Left To Lose (1999), One By One (2002), In Your Honor (2005), Echoes, Silence, Patience 23 straight days mixing! IT S EPIC!!! Butch Vig (@butchvig) July 30, 2014 Informácie pochádzajú z webstránky www.spin.com a archívu agentúry SITA.

logo Foo Fighters dokončili nový album, mixovali bez pauzy

Katy Perry zverejnila lyric video k piesni This Is How We Do

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Americká speváčka Katy Perry zverejnila lyric video k piesni This Is How We Do. Skladba sa nachádza na jej aktuálnom albume Prism (2013), z ktorého pochádzajú aj hity Roar, Unconditionally, Dark Horse či Birthday. Samotný singel plánuje 29-ročná interpretka vydať 12. augusta. Katy Perry sa do povedomia verejnosti zapísala v roku 2008 vďaka piesni I Kissed A Girl z druhej štúdiovky One Of The Boys (2008). Po nej nasledovali albumy Teenage Dream (2010) a spomínaný Prism (2013). Okrem hudby sa príležitostne venuje aj herectvu. V roku 2010 prepožičala hlas animovanej postavičke v epizóde seriálu Simpsonovci (1989) a neskôr aj Šmolinke v snímkach Šmolkovia (2011) a Šmolkovia 2 (2013). V roku 2011 hosťovala v komediálnom seriáli Ako som spoznal vašu mamu (2005 - 2014). Predstavila sa tiež v dokumente Katy Perry: Part of Me (2012) o jej kariére a osobnom živote. Koncom roka 2012 ju prestížny americký hudobný týždenník Billboard vyhlásil za ženu roka. Interpretka sa v rámci svetového turné k albumu Prism predstaví vo februári 2015 aj v Bratislave. Video: Katy Perry - This Is How We Do (Lyric Video) Informácie pochádzajú z webstránky www.katyperry.com a archívu agentúry SITA.

logo Katy Perry zverejnila lyric video k piesni This Is How We Do

Nový album Korben Dallas sa bude volať Banská Bystrica

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Nový album slovenskej formácie Korben Dallas sa bude volať Banská Bystrica. Novinka, ktorú chcú vydať na jeseň, bude voľným pokračovaním zatiaľ poslednej štúdiovky s názvom Karnevalová vrana (2013). Jej súčasťou bude aj skladba Spolu, ktorú nahrali s Janou Kirschner. Obrazom: Zábery z koncertu skupiny Korben Dallas "Vymyslieť názov nového albumu pri našej kreativite nie je až taký problém, skôr je problém sa potom na ňom zhodnúť. Ale vlastne ani s tým sme nikdy veľký problém nemali. Názov Banská Bystrica napadol Jurajovi počas cesty z koncertu v Čechách a s Lukim sa nám hneď zapáčil. Je to krásne pestrofarebné mesto, je v strede Slovenska a jeho meno skvelo znie," povedal bubeník Ozo Guttler. "Nikdy som si nemyslel, že budeme schopní vydávať albumy takto rýchlo. Keď sa človeku darí, povzbudzuje to aj kreativitu. Všetko sa potom zdá oveľa jednoduchšie. Momentálne už máme nahranú rytmiku, čiže basu a bicie, pre celý album. Teraz pracujem na gitarách a spevoch. Myslím si, že to bude veľmi pestrý album, ešte pestrejší ako Karnevalová vrana," vyjadril sa frontman Juraj Benetin. Video: Skladba Otec získala Cenu Singel roka Väčšinu textov píše basgitarista Nová nahrávka vzniká opäť v štúdiu Mareka Rakovického zo skupiny Lavagance, kde Korben Dallas nahrali aj predchádzajúci album. "Marek je zvukový alchymista, ktorý vie veľmi dobre poradiť aj ako producent. Sami si robíme aranžmány aj finálne úpravy, máme hlavné slovo pri mixovaní a masteringu, takže sme vlastne zároveň producentmi albumu. Zatiaľ nám to veľmi dobre ide vo štvorici. Veľmi dôležitým členom je Ľubo Petruška z Chiki liki tu-a, ktorý nás vie upokojiť a vyriešiť rôzne problémy," uviedol basgitarista Lukáš Fila, ktorý sa postaral o väčšinu textov nových skladieb. Benetin skladá piesne na nástroji, ktorý neovláda "Pracujeme tak, že si texty zoberiem so sebou niekam na exotickú dovolenku, kde si vezmem ukulele a robím k nim hudbu. Potom, keď už máme nejaké hrubé skice, ideme na chatu, kde tomu dáme kapelovú formu. Tak vznikla aj Karnevalová vrana a vzniká tak aj nový album. Z Karnevalovej vrany som vymyslel na ukulele asi sedem piesní, pritom na ňom neviem hrať," dodal Benetin. Bratislavská kapela Korben Dallas vznikla v roku 2010. Ich debutový album Pekné cesty (2011), ktorý vznikol ako živá nahrávka z koncertu, nominovali na cenu Radio_Head Awards v kategórii Album roka - cena kritikov. Trio si počas tohtoročného udeľovania Radio_Head Awards prevzalo tri sošky a to v kategóriách Koncertná kapela/interpret roka, Album roka (Karnevalová vrana) a Singel roka (Otec). Nový album plánujú predstaviť na jesennom turné po celom Slovensku. Hudobníci chcú vystúpiť vo všetkých krajských mestách.

logo Nový album Korben Dallas sa bude volať Banská Bystrica

Americký spevák John Legend vystúpi vo Viedni

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Americký spevák John Legend sa 26. októbra predstaví vo viedenskej Wiener Stadthalle. Koncert bude súčasťou turné s názvom All Of Me, ktoré 35-ročný hudobník odštartuje v piatok 1. augusta v Uncasville v americkom štáte Connecticut. Turné potrvá až do 23. novembra. Vstupenky na viedenské vystúpenie budú v predaji od piatka 1. augusta o 9:00 v sieti Eventim. John Legend, vlastným menom John Roger Stephens, začal hrať na klavíri ako štvorročný a vo veku sedem rokov už spieval v kostolnom zbore. Absolvent Pennsylvánskej univerzity mal na konte dve demá, keď v roku 2001 stretol rappera a producenta Kanyeho Westa, ktorý mu pomohol presadiť sa v hudobnom biznise. Video: John Legend - All of Me Ešte pred vydaním debutového albumu Get Lifted (2004) na seba upozornil spoluprácami s viacerými interpretmi - rapper Jay Z si ho prizval na spoluprácu do skladby Encore, postaral sa o vokály v piesni You Don't Know My Name od Alicie Keys a v skladbe Everything Is Everything od Lauryn Hill zas znie jeho klavír. Po spomínanom debute nasledovali sólovky - Once Again (2006), Evolver (2008) a Love In The Future (2013). Okrem toho vydal i štyri živé nahrávky, spoločný album s The Roots s názvom Wake Up! (2010) a podieľal sa aj na nahrávke Cruel Summer (2012), ktorá je debutovou kompiláciou labelu G.O.O.D Music. Spevákovou manželkou je modelka Chrissy Teigen, s ktorou sa zosobášil vlani v septembri. Informácie pochádzajú z webstránky www.johnlegend.com a z archívu agentúry SITA.

logo Americký spevák John Legend vystúpi vo Viedni

Britská speváčka Lisa Stansfield vystúpi prvýkrát v Prahe

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Britská speváčka Lisa Stansfield sa po prvý raz predstaví v Českej republike. Štyridsaťosemročná rodáčka z Manchestru vystúpi 1. novembra vo Veľkej sále Lucerny v Prahe, pričom koncert bude súčasťou európskeho turné k jej aktuálnemu albumu Seven (2014). Vstupenky sú v predpredaji v sieti Ticketpro za 950 až 2 500 českých korún (v prepočte približne 34,50 až 90,90 eura). Lisa Stansfield začínala v skupine Blue Zone, s ktorou vydala album Big Thing (1987). Následne sa vydala na sólovú kariéru, pričom debutovala v roku 1989 so štúdiovkou Affection. Na nej sa nachádza aj jej najznámejší hit All Around The World, s ktorým dobyla rebríčky vo viacerých krajinách. Nasledovali albumy Real Love (1991), So Natural (1993), Lisa Stansfield (1997), Face Up (2001), The Moment (2004) a spomínaný Seven (2014). Na svojom konte má napríklad tri BRIT Awards, dve Ivor Novello Awards alebo dve nominácie na Grammy. Informácie pochádzajú z webstránky www.lucpra.com a z archívu agentúry SITA.

logo Britská speváčka Lisa Stansfield vystúpi prvýkrát v Prahe

Pozrite si trailer k filmu Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Americká filmová spoločnosť 20th Century Fox zverejnila prvý oficiálny trailer filmu Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky. Dobrodružná komédia režiséra Shawna Levyho by sa do slovenských kín mala dostať 18. decembra. V tretej časti série sa opäť predstavia Ben Stiller (Larry Daley), Robin Williams (Teddy Roosevelt), Owen Wilson (Jedediah), Ricky Gervais (McPhee), Dick Van Dyke (Cecil) alebo zosnulý Mickey Rooney (Gus). Okrem nich diváci a diváčky uvidia aj Dana Stevensa, ktorý stvárni rytiera Lancelota. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch filmov, ktoré sa odohrávali v New Yorku, tentoraz príbeh presunuli do Britského múzea v Londýne. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk.

logo Pozrite si trailer k filmu Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky

Herec James Garner zomrel v dôsledku infarktu

BRATISLAVA 30. júla (SITA) - Príčinou smrti amerického televízneho a filmového herca Jamesa Garnera bol infarkt myokardu. Informoval o tom portál TMZ. Rodák z Oklahomy utrpel v roku 2008 mozgovú príhodu, odvtedy sa na verejnosti objavoval iba zriedkavo. Dlhší čas ho tiež trápila ischemická choroba srdca. Zomrel ako 86-ročný v sobotu 19. júla vo svojom dome v Los Angeles. James Garner, vlastným menom James Scott Bumgarner, sa narodil 7. apríla 1928. Hviezdou sa stal na konci 50. rokov, a to vďaka televíznemu westernu Maverick (1957 - 1962), v ktorom stvárnil vtipkujúceho hazardného hráča a milovníka žien. Túto úlohu si zopakoval aj v seriáli Bret Maverick (1981 – 1982). Ako Zane Cooper sa objavil v snímke Maverick (1994), v ktorej si zahral po boku Mela Gibsona a Jodie Foster. Diváci a diváčky ho môžu poznať aj zo seriálu The Rockford Files (1974 - 1980). V 60. rokoch účinkoval vo filmoch ako The Thrill of It All (1963), Move Over, Darling (1963), Veľký útek (1963) či Podporujte svojho šerifa! (1969). V roku 2006 sa predstavil v úlohe bohatého starého otca v rodinnej dráme 12 podmienok dedičstva. Za úlohu vo filme Murphy's Romance (1985) ho nominovali na Oscara. Bol držiteľom troch Zlatých glóbusov. Od roku 1960 má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy. Video: James Garner ako Maverick Informácie pochádzajú z webstránky www.tmz.com a archívu agentúry SITA.

logo Herec James Garner zomrel v dôsledku infarktu

Najsledovanejším hudobným videom na YouTube je Dark Horse

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Tohtoročnému rebríčku najhranejších hudobných videí na YouTube zatiaľ vládne americká speváčka Katy Perry. Video k jej singlu Dark Horse, ktorý nahrala s rapperom Juicy J, zaznamenalo od jeho zverejnenia 20. februára už takmer 500 miliónov pozretí. Druhá priečka patrí videoklipu k piesni Can't Remember To Forget You v podaní Shakiry a Rihanny s takmer 360 miliónmi prehratí od konca januára. Kolumbijská speváčka sa umiestnila aj na tretej priečke, kde je pieseň La La La (Brazil 2014). Video k upravenej verzii piesne Dare (La La La), ktorú nahrala spolu s brazílskym hudobníkom Carlinhom Brownom špeciálne pre futbalové MS 2014, zverejnila 22. mája a zaznamenala s ním vyše 260 miliónov pozretí. Dvakrát je v rebríčku aj Enrique Iglesias - na piatom mieste s videom Bailando (Espaňol) a na desiatke s piesňou El Perdedor. Najpopulárnejším hudobným videom v histórii YouTube však naďalej zostáva vyše dvojmiliardový Gangnam Style juhokórejského speváka a rappera Psy. Desať najhranejších videoklipov na YouTube od začiatku roka 2014: 1. Katy Perry f. Juicy J - Dark Horse 2. Shakira f. Rihanna - Can't Remember To Forget You 3. Shakira f. Carlinhos Brown - La La La (Brazil 2014) 4. We Are One (Ole Ola) - oficiálna hymna MS vo futbale 2014 (Olodum Mix) 5. Enrique Iglesias f. Descemer Bueno, Gente De Zona - Bailando (Espaňol) 6. The Chainsmokers - #SELFIE 7. Iggy Azalea f. Charli XCX - Fancy 8. Let It Go - z filmu Ľadové kráľovstvo (2013) 9. Jason Derulo f. Snoop Dogg - Wiggle 10. Enrique Iglesias ft. Marco Antonio Solís - El Perdedor Informácie pochádzajú z webstránok www.billboard.com a www.digitalspy.co.uk.

logo Najsledovanejším hudobným videom na YouTube je Dark Horse

Vo videoklipe IMT Smile sa objavila aj Britney Spears

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Slovenská kapela IMT Smile zverejnila videoklip k piesni Cesty II. triedy. Nakrúcali ho v obci Turecká a jej okolí pod dohľadom režiséra Mira Rema a kameramana Jaroslava Vaľka, ktorý s IMT Smile spolupracoval už na tvorbe klipu ku skladbe S.O.S. "Bolo to naozaj výnimočné natáčanie, pre kapelu IMT Smile iné, než všetky doteraz. Miestami nebezpečné, padali tam stromy, jazdili sme autami po strmých kopcoch v lese... Šlo o veľmi príjemné spojenie ľudí, ktorí klip pripravovali i miestnych obyvateľov, ktorí nám pomáhali pri tomto videu a dotvorili skvelú atmosféru, ktorú, verím, je v klipe cítiť. Aj vďaka nim sa nám podarilo dostať na miesta, ktoré sme počas ciest na koncerty len obchádzali," prezradil spevák a skladateľ Ivan Tásler. Video: IMT Smile - Cesty II. triedy Vo videoklipe sa objavuje napríklad stopárka hore bez alebo plagát vysmiatej Britney Spears. Gitarista Tomáš Slávik stvárnil baču na salaši plnom oviec, ktoré skutočne aj dojil. Basgitarista Lukáš Kolja Kolivoška sa prezliekol za hasiča, z bubeníka Dana Šoltisa sa stal drevorubač a bratia Táslerovci si vyskúšali, aké to je byť šoférom starej "vétriesky" i stroja na ťažbu dreva. "Zohnať stopárku hore bez nebolo vôbec jednoduché. Takmer tam nebola. Nemyslel som si, že bude na Slovensku až taký problém zohnať ženu, ktorá nám ukáže svoje prsia. Mnoho kamarátok a známych sa na začiatku núkalo, že si túto rolu strihnú, no nakoniec cúvli. V poslednej chvíli sa nám to priamo v Tureckej, našťastie, podarilo a stopárka v klipe je," dodal Tásler. Skladba Cesty II. triedy sa bude spolu s piesňou S.O.S nachádzať na pripravovanom albume, na ktorom členovia IMT Smile už niekoľko týždňov intenzívne pracujú. Kapela sa zároveň pripravuje na decembrové koncerty, ktoré absolvuje spoločne s umeleckým súborom Lúčnica. IMT Smile sa na hudobnej scéne pohybujú od 90. rokov minulého storočia. V roku 1996 vydali debutový album Klik-Klak. Ich zatiaľ posledná štúdiovka s názvom Rodina vyšla v roku 2012. Na konte majú aj albumy ako Valec (1998), Valec Extra (1999), Nech sa páči (2000), IMT Smile (2003), Exotica (2004), Niečo s nami je (2006), Hlava má sedem otvorov (2008), či 2010: Odysea dva (2010). V kapele v minulosti pôsobili aj Katarína Knechtová, Peter Bič, Martin Migaš alebo Martin Valihora. Informácie pochádzajú od Mareka Kučeru z hudobného vydavateľstva Universal Music a z archívu agentúry SITA.

logo Vo videoklipe IMT Smile sa objavila aj Britney Spears

Unikli výsledky pitvy Ivety Bartošovej (†48), klamala matku

PRAHA 30. júla (WEBNOVINY) - Speváčka Iveta Bartošová (†48) bola v čase svojho osudného skoku pod vlak pod vplyvom liekov a alkoholu. Tri mesiace po samovražde sa denník Blesk dostal k záverom pitvy. "Bartošová bola pod vplyvom upokojujúcich liekov z radu benzodiazepínov. Tie užívajú pacienti trpaci depresiami," prezradil Blesku tajný zdroj, ktorý je dobre oboznámený s vyšetrovaním. Obrazom: Speváčka Iveta Bartošová (†48) V poslednom rozhovore v predvečer tragického skoku speváčka užívanie liekov na depresiu nepriznala ani matke Svatave a na otázku, či berie vitamíny ju oklamala, že má iba zázvor a biozinok. Na bolesti hrdla nechcela ďalšie antibiotiká, pretože ich veľa užívala, keď mala problémy so zubami. V krvi Bartošovej našli aj menšie množstvo alkoholu - 0,38 promile. "Vyzerá to na zostatkový alkohol, aký sa v krvi nachádza po bujarom nočnom večierku," povedal Blesku tajný zdroj. Ten potvrdil aj to, že smrť bola okamžitá a zranenia boli nezlúčiteľné so životom. Iveta Bartošová sa narodila 8. apríla 1966 v Čeladnej. Hudobnú kariéru odštartovala vďaka talentovej súťaži v roku 1983, kde sa spoznala s Petrom Sepéšim, ktorý bol jej partnerom a tiež spolu vystupovali. Sepéši však v roku 1985 zomrel pri nehode. Bartošová následne začala pôsobiť ako sólová speváčka, celkovo vydala sedemnásť albumov a účinkovala v ôsmich muzikáloch. Ako herečka sa predstavila aj vo filmoch ako Svadba upírov (1993) alebo Posledný výkrik (2012). S Rychtářom začala chodiť po tom, ako stroskotal jej vzťah s Talianom Domenicom Martuccim. Predtým bola vydatá za herca Jiřího Pomejeho, s ktorým sa rozviedla v októbri 2010.

logo Unikli výsledky pitvy Ivety Bartošovej (†48), klamala matku

V Bratislave zahrajú Lavagance a Walter Schnitzelsson

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vystúpia v piatok 12. septembra slovenské formácie Lavagance a Walter Schnitzelsson. Vstup na vystúpenia oboch kapiel bude zdarma. "Po dlhšom čase odohráme opäť bratislavský koncert, ktorý bude navyše prvým po letnej festivalovej sezóne. Na jeseň pripravujeme nový singel, a ten by sme radi, možno premiérovo, zaradili do setlistu nášho koncertu. Veríme, že spoločný koncert s WS v centre Bratislavy priláka nielen našich fanúšikov, ale aj zvedavcov, nové tváre a tých, ktorí sa nedostanú na náš klubový koncert alebo na nás nemali šťastie počas leta,” uviedol gitarista Lavagance Mário Smashing. Video: Lavagance - Princess of the light Lavagance majú na konte nahrávky ako Back To Attraction (2006), Orthodox Experience (2007), Divine Darkness (2009) či I Like This Temper (2009) a spoluprácu s britským producentom Eddiem Stevensom. Skupina si vyskúšala rolu predskokanov na koncertoch Depeche Mode alebo Mando Diao. Naposledy zaujala skladbou Princess Of The Light, ku ktorej vznikli hneď dva videoklipy. Na budúci mesiac sa predstaví napríklad na festivale Grape, ktorý sa bude konať 15. a 16. augusta na piešťanskom letisku. Video: Walter Schnitzelsson - This Night's Fever Trojčlenná bratislavská formácia Walter Schnitzelsson zaujala na jeseň 2012 debutovým EP Mother. Nasledoval singel This Night's Fever, ktorý pochádza z debutového albumu Fever (2013). Táto nahrávka obsahuje aj ich ďalší singel - skladbu Cut Your Hair, ku ktorej hudobníci len nedávno zverejnili videoklip. Walter Schnitzelsson si už zahrali na festivaloch ako Pohoda, Žákovic Open, Barbakan, BA City Beats alebo Grape a vlani v júni predskakovali v Bratislave Peteovi Dohertymu z Babyshambles. Informácie pochádzajú od Jána Papača z Kuulfabrik a z archívu agentúry SITA.

logo V Bratislave zahrajú Lavagance a Walter Schnitzelsson

Miro Jaroš predstavil video k duetu s Barbarou Haščákovou

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Barbara Haščáková a Miro Jaroš zverejnili videoklip k spoločnej piesni Nepozerám. Video, v ktorom sa objavili aj zmyselné zábery z vane, nakrúcala dvojica v luxusnom prezidentskom apartmáne známeho bratislavského hotela na nábreží Dunaja. Príbeh piesne hovorí o mužovi, ktorý chodí sledovať ženu svojich snov. Tá o tom vie a obaja si napätie medzi sebou užívajú. Jaroš pritom pôvodne oslovil Haščákovú len s ponukou na nahranie niekoľkých vokálov. "Pesnička sa jej páčila, navrhla mi, aby sme ju spravili ako duet, čomu som sa potešil a išli sme do toho,” prezradil spevák a autor skladby, ktorú nahrávali na dvoch kontinentoch. "Barbara nahrala svoje spevy vo svojom štúdiu na Floride, ja v Prešove, kde sme skladbu dokončili a zmixovali,” doplnil. Video: Miro Jaroš a Barbara Haščáková - Nepozerám Tridsaťštyriročná rodáčka z Košíc, ktorá žije a pôsobí v USA, však napokon na Slovensko pricestovala, aby spolu s Jarošom nakrútila videoklip. "Spolupráca bola veľmi profesionálna, Barbara má okolo seba určitú auru, hviezdnosť, ktorá sa nedá naučiť, o ktorú sa nedá prísť. Vzbudzuje v ľuďoch emócie, prirodzený záujem, ktorý je niekedy až nepríjemný, no svojím spôsobom je fascinujúci, tak ako jej život a kariéra,” prezradil spevák, ktorý si spoluprácou so speváčkou splnil detský sen. Barbara Haščáková sa preslávila ako členka dua Mc Erik & Barbara, ktoré bolo pevnou súčasťou slovenskej popmusic v polovici 90. rokov minulého storočia. Nahrali spolu piesne ako Keď príde láska, Sen, Anjel a vydali coververzie hitov Summer Nights alebo Dancing Queen. V roku 1997 sa osamostatnila a vydala svoj prvý sólový album. K jej najznámejším hitom patria piesne Hral na trúbku, Láska je blízko, Len tak-tak, Fontána lásky či Posledný tanec. Od roku 2000 žije v Spojených štátoch amerických, kde vydala albumy Secrets of Happiness (2003), Christmas album (2004) a Me & My Music (2006). Miro Jaroš sa preslávil v roku 2004 vďaka súťaži Slovensko hľadá SuperStar. Na konte má štúdiovky Exoterika (2005), Tlaková níž (2008), Tráva musí rásť (2010) a tiež výberovku Všetko najlepšie (2012). Informácie pochádzajú od Michala Šefčíka z Galgan Music a z archívu agentúry SITA.

logo Miro Jaroš predstavil video k duetu s Barbarou Haščákovou

Lekári prebudili speváka Michala Hrůzu z umelého spánku

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Lekári v ostravskej mestskej nemocnici prebudili v utorok z umelého spánku speváka Michala Hrůzu, ktorého 17. júla napadli dvaja mladíci. Jeho stav je stabilizovaný. Na svojej facebookovej stránke o tom informovali členovia Hrůzovej kapely. "Ďakujeme všetkým za prejavenú podporu, ktorú si veľmi vážime," napísali. Informáciu o spevákovom prebudení z umelého spánku následne pre portál iDNES.cz potvrdila hovorkyňa nemocnice Magda Otáhalová, ďalšie podrobnosti o jeho stave však na základe dohody s Hrůzovou manželkou zatiaľ neprezradila. Video: Michal Hrůza - Zakázané uvolnění Štyridsaťtriročného speváka hospitalizovali vo štvrtok 17. júla v ranných hodinách po tom, ako sa stal terčom útoku pri pouličnej potýčke približne o 03:30. Hrůza sa vtedy spoločne s ďalšími ľuďmi snažil ukončiť bitku na Stodolnej ulici. Keď však účastníkom incidentu pohrozil privolaním polície, dvaja mladíci vo veku 18 a 19 rokov ho napadli. Pri páde na dlažbu utrpel spevák vážne poranenia mozgu, ktoré si vyžiadali takmer dvojhodinovú operáciu. Oboch útočníkov polícia zadržala a obvinila z napadnutia. Sudca ich následne poslal do väzby, pričom im hrozí trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov. Michal Hrůza sa preslávil v kapele Ready Kirken, ktorú v roku 1996 pomáhal zakladať. S formáciou vydal album Vlny (2001), z ktorého pochádza aj singel Zejtra mám, ďalej tiež nahrávky Čekal jsem víc (2002), Krasohled (2004) a Asi se něco děje (2006). Spevák a gitarista následne odštartoval sólovú kariéru a založil Kapelu Hrůzy, s ktorou už fanúšikom a fanúšičkám ponúkol štúdiovky Bílá velryba (2007), Napořád (2009) a Noc (2012). Pre kolegyňu Anetu Langerovú napísal hit Voda živá.

logo Lekári prebudili speváka Michala Hrůzu z umelého spánku

Scarlett Johansson ako Lucy v réžii Luca Bessona

BRATISLAVA 30. júla (WBN/PR) - Priemerný človek využíva 10% svojej mozgovej kapacity. Ona sa dnes dostane na 100%. V novom filme Luca Bessona, režiséra 96 hodín, Leona či Piateho elementu sa so Scarlett Johansson stane najtvrdšia a najnemilosrdnejšia akčná hrdinka súčasnosti. Thriller LUCY uvidíte v kinách od 7. augusta. V novom akčnom thrilleri LUCY režisér a scenárista Luc Besson zisťuje, čo môže človek dosiahnuť, ak odomkne 100 % svojej mozgovej kapacity. Už dlho sa predpokladá, že ľudia využívajú len malé percento svojej mozgovej kapacity. Celé storočia sa teoretické vedy snažia odpovedať na otázku, čo by sa stalo, keby ľudstvo dokázalo prekonať tento limit. A čo by sa v skutočnosti udialo s naším vedomím a schopnosťami, ak by sa aktivoval každý z 86 miliárd neurónov v ľudskom mozgu. OBRAZOM: LUCY Hlavnou hrdinkou príbehu je Lucy (Scarlett Johansson), mladá študentka žijúca na Taiwane, ktorú podvedie jej priateľ. Než si to stihne uvedomiť, držia ju ako rukojemníčku a chirurgicky jej voperujú balíček so silnou syntetickou drogou. Keď sa droga uvoľní a začne vstrebávať, jej telo reaguje nečakaným spôsobom: jej mozgová kapacita dosiahne nepredstaviteľnú úroveň. Začína vnímať všetko okolo seba – priestor, vzduch, dokonca gravitáciu a rozvíjajú sa u nej nadľudské schopnosti ako telekinéza či telepatia. Jediným človekom, ktorý jej môže pomôcť a povedať kam až to môže viesť je profesor Samuel Norman (Morgan Freeman), ktorý sa už niekoľko desaťročí venuje výskumu mozgového potenciálu. Zatiaľ čo sa Lucy mení na bojovníka so schopnosťami mimo ľudskú logiku, má v pätách svojich bývalých väzniteľov, ktorí sú ochotní ju kedykoľvek zabiť, len aby získali späť svoj produkt. Ona sa ale medzitým stala ich najväčším súperom. VIDEO: LUCY

logo Scarlett Johansson ako Lucy v réžii Luca Bessona

V Nostalgii pokračuje FILMOVÉ LETO NA NIVÁCH

BRATISLAVA 29. júla (WBN/PR) - Aj v auguste bude v priestoroch bratislavského Kina Nostalgia, ktoré pôsobí v kinosále Spoločenského domu Nivy na Súťažnej 18, pokračovať prehliadka Filmové leto na Nivách, ktorou chcú organizátori podujatia – Kino Nostalgia a CULTUS Ružinov – osloviť návštevníkov dramaturgicky pestrou a sviežou letnou ponukou dobrých filmov za prijateľné vstupné, aby si v nej každý divák mohol nájsť "svoj" film. Keďže ide o letnú prehliadku, v programovej ponuke žánrovo dominujú komédie, diváci si však podľa svojej chuti môžu zvoliť i drámu, romancu, kriminálku, thriller či sci-fi, nechýbajú filmové hity, ale ani oceňované snímky či predstavenia pre deti. Návštevníci Nostalgie sa v auguste môžu tešiť na netrpezlivo očakávanú novú romantickú komédiu legendárneho Woodyho Allena KÚZLO MESAČNÉHO SVITU, najlepší európsky film roka VEĽKÁ NÁDHERA i najlepšiu európsku komédiu roka SVADBA MEDZI CITRÓNMI, ale aj na jeden z najoriginálnejších filmov histórie CHLAPČENSTVO v réžii Richarda Linklatera. V ponuke prehliadky nebudú chýbať aktuálne filmové hity ako sci-fi STRÁŽCOVIA GALAXIE či akční EXPENDABLES 3, na svoje si však prídu aj priaznivci klubových filmov, ktorých čaká štýlová nostalgická komédia ATTILA MARCEL, vtipný sureálny príbeh DVOJNÍK podľa Dostojevského novely alebo komediálna hudobná romanca LOVE SONG. Rodičov s deťmi určite poteší hviezdne obsadená nová česká rozprávka Jana Svěráka TŘI BRATŘI, ktorá ponúka dobrodružstvo, láskavý humor i chytľavé pesničky z pera Zdeňka Svěráka. Zvýhodnenú permanentku na 3 ľubovoľné filmové predstavenia v Nostalgii uvádzané v rámci podujatia Filmové leto na Nivách si záujemcovia môžu len za 9 € zakúpiť na www.zlavomat.sk Okrem programu v rámci podujatia Filmové leto na Nivách budú v Nostalgii počas augusta i dve atraktívne mimoriadne predstavenia MONTY PYTHON Live (mostly), prinášajúce unikátny 2D záznam (s českými titulkami) júlového živého vystúpenia legendárnej britskej komediálnej skupiny Monty Python v Londýne. Ich netrpezlivo očakávaný návrat sa stal nielen veľkou udalosťou pre všetkých priaznivcov tejto kultovej skupiny, ale aj jednou z najväčších divadelných udalostí roku 2014. Predpredaj lístkov v cene 7 € prebieha v pokladni Kina Nostalgia vždy pred bežnými filmovými predstaveniami a v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici v Bratislave počas otváracích hodín. Program prehliadky FILMOVÉ LETO NA NIVÁCH v Nostalgii: 30.07. ST 19:30 ATTILA MARCEL Sylvain Chomet, Fr., 2013 01.08. PI 19:30 SVADBA MEDZI CITRÓNMI Susanne Bier, Dán./Švéd./Tal., 2012 06.08. ST 19:30 VEĽKÁ NÁDHERA Paolo Sorrentino, Tal./Fr., 2013 07.08. ŠT 19:30 STRÁŽCOVIA GALAXIE James Gunn, USA, 2014 08.08. PI 19:30 LOVE SONG John Carney, USA, 2013 13.08. ST 19:30 DVOJNÍK Richard Ayoade, Brit, 2013 14.08. ŠT 19:30 KÚZLO MESAČNÉHO SVITU Woody Allen, USA, 2014 15.08. PI 19:30 EXPENDABLES 3 Patrick Hughes, USA, 2014 20.08. ST 19:00 CHLAPČENSTVO Richard Linklater, USA, 2014 22.08. PI 18:00 TŘI BRATŘI Jan Svěrák, ČR/Dán., 2014 detské predstavenie 27.08. ST 19:30 KÚZLO MESAČNÉHO SVITU Woody Allen, USA, 2014 Mimoriadne predstavenia v Nostalgii – záznam vystúpenia Monty Python: 12.08. UT 19:00 MONTY PYTHON Live (mostly) Aubrey Powell, Brit., 2014 2D záznam 21.08. ŠT 19:00 MONTY PYTHON Live (mostly) Aubrey Powell, Brit., 2014 2D záznam Viac info o programe, ktorý je priebežne aktualizovaný, na www.nostalgia.sk

logo V Nostalgii pokračuje FILMOVÉ LETO NA NIVÁCH

Tony Bennett a Lady Gaga zverejnili skladbu Anything Goes

BRATISLAVA 29. júla (SITA) - Americká speváčka Lady Gaga a legendárny spevák Tony Bennett zverejnili prostredníctvom portálu Soundcloud coververziu piesne Anything Goes. Skladba, ktorú zložil Cole Porter, sa bude nachádzať na spoločnom džezovom albume s názvom Cheek to Cheek. Novinka by sa mala do predaja dostať v septembri. Dvadsaťosemročná interpretka a jej 87-ročný kolega za sebou majú už spoluprácu na skladbe The Lady Is A Tramp, ktorá sa objavila na Bennettovom albume Duets II (2011). Obaja si nevedia vzájomnú spoluprácu vynachváliť. "Medzi mnou a Tonym môže byť 60-ročný vekový rozdiel, no keď spievame džez, nedelí nás nič," vyjadrila sa rodáčka z New Yorku. "Mojou obľúbenou interpretkou je Lady Gaga, je najlepšia. Poviem vám, že som doteraz nestretol nikoho, kto by mal viac talentu, ako táto dáma," povedal zase pre reláciu MTV News Bennett. Video: Lady Gaga & Tonny Bennett - Anything goes Prvým hitom Tonyho Bennetta, ktorý dodnes vydal už 54 štúdiových nahrávok, bola skladba Because of You z rovnomenného debutového albumu z roku 1952. Nasledovali ďalšie úspešné piesne ako Cold, Cold Heart, Rags to Riches či Stranger in Paradise a v roku 1962 nahral jednu zo svojich najznámejších skladieb I Left My Heart in San Francisco. Jeho kariéra začala koncom 60. rokov upadať, nedarilo sa mu ani v osobnom živote, prišiel o manažéra a nemal podpísané žiadne zmluvy. V roku 1979, keď sa mu rozpadlo druhé manželstvo, takmer zomrel po predávkovaní kokaínom. V 90. rokoch sa vrátil na scénu a následne nahral niekoľko úspešných albumov - spomínaná nahrávka Duets II (2011) dokonca ovládla americký albumový rebríček Billboard 200. Spevák má na konte 17 prestížnych cien Grammy, pričom jedna z nich je za celoživotné dielo, a na celom svete predal viac ako 50 miliónov albumov. Je nielen speváckou legendou, ale aj uznávaným maliarom. Namaľoval napríklad aj Lady Gagu, ktorá mu pózovala nahá. Lady Gaga, vlastným menom Stefani Joanne Angelina Germanotta, sa preslávila skladbami Just Dance a Poker Face z debutového albumu The Fame (2008). Na konte má päť Grammy, pričom dve z nich si vyslúžila vďaka skladbe Bad Romance pochádzajúcej z EP The Fame Monster (2009). Z druhého albumu Born This Way (2011) pochádzajú single Born This Way, Judas, Edge Of Glory, You And I a Marry The Night. Začiatkom novembra 2013 vydala tretiu štúdiovku Artpop. Lady Gaga predala celosvetovo približne 24 miliónov kópií albumov a 125 miliónov kópií singlov. Magazín Forbes ju označil za najvplyvnejšiu celebritu roka 2011 a v roku 2012 ju zaradil medzi najmocnejšie ženy sveta. Informácie pochádzajú z webstránky www.gigwise.com a archívu agentúry SITA.

logo Tony Bennett a Lady Gaga zverejnili skladbu Anything Goes

Zomrel herec, ktorý si zahral v seriáli Beverly Hills 90210

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) - Vo veku 81 rokov zomrel ázijsko-americký herec James Shigeta. Hoci účinkoval predovšetkým v televíznych seriáloch, objavil sa aj vo filme. Zahral si v snímkach ako napríklad The Crimson Kimono (1959), Flower Drum Song (1961) či v akčnom filme Smrtonosná pasca (1988), v ktorom stvárnil vedúceho Josepha Takagiho. Pre animovaný film Mulan (1998) nahovoril generála Liho. Shigeta účinkoval aj v seriáloch Perry Mason (1957 - 1966), Ironside (1967 - 1975), Babylon 5 (1994 - 1998), Beverly Hills 90210 (1990 - 2000) a mnohých ďalších.

logo Zomrel herec, ktorý si zahral v seriáli Beverly Hills 90210

Pozrite si teaser trailer filmu Hobit: Bitka piatich armád

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) - Spoločnosti Warner Bros, Metro-Goldwyn-Mayer a New Line Cinema zverejnili teaser trailer filmu Hobit: Bitka piatich armád, ktorý by sa mal do slovenských kín dostať 11. decembra. Režisérom záverečnej časti trilógie je opäť Peter Jackson, ktorý nakrútil aj tri snímky zo série Pán prsteňov (2001, 2002 a 2003). Video: Teaser trailer filmu Hobit: Bitka piatich armád Trojica prequelov spomínaného Pána prsteňov sleduje dobrodružstvá hobita Bilba, ktorého stvárňuje Martin Freeman, na výprave s cieľom znovu získať Erebor - stratené kráľovstvo trpaslíkov v Osamotenej hore. Putuje spolu s 13 trpaslíkmi a čarodejníkom Gandalfom. Svoje úlohy z Pána prsteňov si v novej trilógii zopakovali Ian Holm ako starší Bilbo, Ian McKellen ako Gandalf, Cate Blanchett ako elfka Galadriel, Orlando Bloom ako elf Legolas, Elijah Wood ako Frodo, Andy Serkis ako Glum, Christopher Lee ako Saruman či Hugo Weaving ako elf Elrond. Herecké obsadenie tvoria aj predstavitelia trinástich trpaslíkov Richard Armitage (Thorin), Ken Stott (Balin), Graham McTavish (Dwalin), William Kircher (Bifur), James Nesbitt (Bofur), Stephen Hunter (Bombur), Dean O'Gorman (Fili), Aidan Turner (Kili), John Callen (Oin), Peter Hambleton (Gloin), Jed Brophy (Nori), Mark Hadlow (Dori) a Adam Brown (Ori), a tiež Evangeline Lilly, Billy Connolly, Barry Humphries, Luke Evans, Stephen Fry, Ryan Gage, Sylvester McCoy, Bret McKenzie, Lee Pace, Mikael Persbrandt, Conan Stevens, Jeffrey Thomas a Benedict Cumberbatch. Informácie pochádzajú od Igora Königa zo spoločnosti Continental film, z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Pozrite si teaser trailer filmu Hobit: Bitka piatich armád

Záujem turistov o Slovensko prebúdza aj dielo L. E. Hudeca

BRATISLAVA 29. júla (WBN/PR) - 26. júla bola pri príležitosti 100. výročia vysvätenia kaplnky odhalená vo Vyhniach pamätná tabuľa, venovaná architektovi, banskobystrickému rodákovi LADISLAVOVI EDUARDOVI HUDECOVI. Jeho dielo vzbudzuje čoraz väčší záujem nielen v Číne, ale aj na celom svete. V Šanghaji postavil historicky prvý mrakodrap v Ázii a viac ako 65 pozoruhodných stavieb – väčšina z nich je pamiatkovo chránená. Miestna vláda Šanghaja reagovala na podnet filmu režiséra Ladislava Kaboša Zmenil tvár Šanghaja a k 120. výročiu narodenia L.E. Hudeca citlivo rekonštruovala jeho rezidenciu na bývalej Columbia Rd., kde bola otvorená trvalá expozícia architekta. Kaplnka Panny Márie Kráľovnej, je nielen jediným dielom L. E. Hudeca na Slovensku, ale aj jeho jedinou architektúrou mimo Čínu. Prvú správu o objave Hudecovej kaplnky na Slovensku priniesol film Zmenil tvár Šanghaja. Prvý krát bola publikovaná spoločnosťou MEDIA FILM v brožúre vydanej pri príležitosti slávnostnej premiéry filmu v Šanghaji v roku 2010. Náročný umelecký dokument vznikol v koprodukcii s RTVS. "Počas nakrúcania filmu Zmenil tvár Šanghaja sme získali nezvratné dôkazy, že autorom kaplnky je architekt Ladislav Hudec. Dovtedy sa o jeho autorstve nevedelo a stavba bola pripisovaná inému architektovi," - spomína režisér Ladislav Kaboš. "Najskôr sme v pozostalosti v Kanade objavili modrotlače projektu, podpísané Hudecovým menom. V Monaku u syna Martina Hudeca nás zaujala pohľadnica kostolíka, na ktorej bola vlastnou rukou architekta napísaná poznámka: "Meine erste Kirchenbau, 1912-3, Bad Vichnye bei Schemnitz" Voľakedy slávne kúpele Vyhne pri Banskej Štiavnici vyhoreli na konci 2. svetovej vojny, ale kostolík sa zachoval. Keď sme porovnali modrotlače, pohľadnicu a stavbu vo Vyhniach, bolo jasné, že ide skutočne o jeho prvé realizované dielo." Postavila ho stavebná spoločnosť jeho otca a stavbu dokonca čiastočne úverovala, aby ju bolo možné dokončiť podľa pôvodných predstáv L.E. Hudeca. 26. júla 2014 bola kaplnka s veľkou slávou vysvätená. O dva dni neskôr začala prvá svetová vojna a mladý architekt narukoval na východný front. Za film Zmenil tvár Šanghaja bol režisér Ladislav Kaboš nominovaný v sekcii architektúra na Cenu Krištáľové krídlo v roku 2011, neskôr ocenený cenou Spolku slovenských architektov Slovenska medailou Prof. M. Kusého a za film získal aj Cenu slovenskej filmovej kritiky 2011. Na základe žiadostí fanúšikov režiséra Ladislava Kaboša, ktorý je autorom úspešného filmu Všetky moje deti, záujemcov o dielo Ladislava Hudeca a milovníkov dobrej architektúry sa filmová spoločnosť MEDIA FILM v spolupráci s mediálnym partnerom projektu- spoločnosťou MEGA&LOMAN, zaoberajúcou sa digitálnym marketingom a outsourcingom (www.megaloman.com), rozhodla uviesť film aj v kinodistribúcii na Slovensku a v Čechách. Diváci na veľkom kinoplátne si budú môcť vychutnať architektonické detaily Hudecovho diela vo vysokej digitálnej kvalite... Podrobné informácie nájdete na www.ladislavhudec.eu

logo Záujem turistov o Slovensko prebúdza aj dielo L. E. Hudeca

Recept dňa

Ražniči z bravčového mäsa s cibuľou

600 g bravčovej sviečkovice
olej
cibuľa
zelená paprika
paradajky
mleté čierne a nové korenie
soľ

Sviečkovicu umyte, osušte obrúskom a pokrájajte na malé tenké plátky, ktoré osoľte, okoreňte mletým čiernym a novým korením, pokvapkajte olejom a nechajte odležať na chladnom mieste. Cibuľu očistite a pokrájajte na hrubšie kolieska. Na malé ražníky alebo tenké drievka striedavo napichujte odležané mäso a kolieska cibule. Pripravené ražniči osoľte, polejte olejom, dajte na alobalovú misku a na rozohriatom grilovacom rošte grilujte z každej strany 6 min. Hotové ražniči upravte na misu a polejte odkvapkanou šťavou. Podávajte s opekanými zemiakmi, pokrájanou zelenou paprikou a paradajkami.

Dobrá rada

Proti poteniu nôh pomáha prášok do pečiva.

Zmiešajte ho s vlažnou vodou a naneste na nohy. Nechajte krátko pôsobiť, nohy usušte a napudrujte.

Stavebník

ROLETOŽALÚZIE - PREDAJNÝ HIT SÚČASNOSTI

Nazývajú sa tiež „zebra“. Za svoju pozíciu TOP na trhu vďačia najmä skutočnosti, že v sebe spájajú dizajn rolety a funkčnosť žalúzie. Roletožalúzie sú vyrobené z polyesterového materiálu, ktorý tvoria pásy striedavo husto a riedko tkanej tkaniny.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

mapa Martin, mapy: Martin-Bystrička, Daňová, Horný Kalník, Košťany nad Turcom, Sklabiňa, Sklabinský Podzámok, Turany, Turčianska Štiavnička, Turčianske Kľačany, Vrútky, Žabokreky,
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang